آشنایی با پروتز پا

افرادی که از قسمت پا، دچار قطع عضو هستند می توانند به وسیله ی تکنیک های پیشرفته و فناوری های بروز، توانایی خود را دوباره به دست آورند. در حال حاضر پروتز پا دقیقا مناسب افراد ساخته می شود تا شما بتوانید بهترین عملکرد را با آن ها داشته باشید. پروتز پا از قسمت های مختلفی تشکیل می شود که می توان شامل پایین پا، پایلون یا همان ساق پا، سوکت،آستر و … باشد.

افرادی که به تازگی مشکل قطع عضو را دارند، می توانند بعد از چند روز یا چند هفته اقدام به گرفتن پروتز پا کنند. حتی افرادی که سالیان سال است از پای مصنوعی استفاده می کنند نیز می توانند این کار را انجام دهند تا به صورت بهتری زندگی خود را ادامه دهند.

افراد برای تجویز پروتز باید به پزشک مراجعه کنند تا آن ها بهترین نمونه از آن را با توجه به پای فرد بسازند. پزشک تعیین می کند که پروتز از چه قسمت هایی تشکیل شود و یا سوکت به چه صورت طراحی شود تا کارایی بیشتری داشته باشد. این تصمیمات به عهده ی پزشک و بیمار است تا فرد بتواند توانبخشی بهتری بعد از استفاده از پروتز پا داشته باشد.

پروتز پا چیست؟

همانطور که میدانید زمانی که فردی دچار قطع عضو آن هم در بخش پا می شود این نیاز به وجود می آید که از پروتز پا استفاده کند. امروزه یکی از بهترین راه حل هایی که برای این نوع افراد به وجود آمده است پروتز پا می باشد.

پروتز پا باعث می شود که افراد به راحتی حرکت کنند. می توان گفت که ویژگی مثبت این پروتز این است که به شما می تواند یک جلوه زیبا از پا را ارائه به شما عزیزان ارائه بدهد.

سوالی که این میان به وجود می آید این است که آیا پروتز پا برای تمامی افراد مناسب می باشد یا خیر؟ ببینید در پاسخ باید بگوییم برای افرادی مناسب می باشد که دچار قطع عضو شده اند.

پروتز پا

قیمت پروتز پا

حال اصلی ترین سوالی که پس از انتخاب پروتز پا به وجود می آید این است که قیمت پروتز پا چه مقدار است؟ ببینید متاسفانه نمیشه قیمت ثابت به شما عزیزان ارائه داد چرا که با توجه به نوسانات قیمت در بازار باعث شده است که قیمت در هر زمان یا بالا برود یا پایین. اما حداقل ترین قیمتی که می توان برای پروتز پا در نظر گرفت 6 ملیون تومان می باشد. البته باید در نظر گرفت که هر مقدار که شما عزیزان هزینه کنید کیفیت بالا تری از پروتز پا به شما ارائه می شود. البته شما می توانید با متخصص های کلینیک امین طب تماس برقرار کرده و قیمت ها را به صورت کامل ارائه بدهند.

خرید پروتز پا

زمانی که شما انتخاب می کنید که پروتز را خریداری کنید منابع بزرگی به سر شما عزیزان می زند. اما باید بگوییم که امروزه متاسفانه با ورود دلالان به این بازار باعث شده است که پروتز پای مصنوعی بی کیفیتی به شما ارائه شود. توصیه ما به شما این است که اگر میخواهید خرید پروتز را انجام دهید بهتر است به بهترین کلینیک های تهران مانند کلینیک امین طب مراجعه کنید. امروزه امین طب تبدیل شده است به یکی از بهترین کلینیک هایی که بهترین پروتز پا را می تواند ارائه دهد آن هم به این خاطر می باشد که کیفیت تمامی کارا بسیار بالا بوده است و شما می توانید تا مدت زمانی بالایی از این نوع پروتز پا بهره مند شوید.

کاربرد پروتز پا

معرفی انواع پروتز پا

پروتز انواع مختلفی دارد که بیماران می توانند با توجه به شرایط خود یکی از آن ها را انتخاب کنند. انواع پروتز پا شامل موارد زیر می شود.

پروتز موقت

یکی از انواع پروتز پا، پروتز موقت می باشد که بیمار می تواند قبل از آمادگی کامل پا و عضو باقی مانده از آن، از پروتز موقت استفاده کند. این پروتز به راحتی قابل استفاده است و به بدن بیمار اجازه می دهد که به خوبی و در زمان مورد نیاز التیام یابد. در زمان استفاده از این پروتز، بیمار از جوراب پروتز و یا ژل لاینر نیز استفاده می کند تا پوست عضو باقی مانده دچار مشکل نشود. پروتز موقت یکی از مهم ترین انواع پروتز پا به شمار می رود و می توان آن را برای مدت طولانی مورد استفاده قرار داد.

بیماران زمانی که از این پروتز استفاده می کنند، آموزش های لازم برای راه رفتن با پروتز نهایی را یاد می گیرند. فیزیوتراپی های لازم نیز در زمان استفاده از پروتز موقت انجام می شود. به همین سبب استفاده از پروتز موقت بسیار مهم و ضروری می باشد. در طول زمان استفاده از پروتز موقت، عضو باقی مانده از پا، آنقدر تغییر سایز می دهد تا به اندازه ی نهایی برسد. زمانی که این اتفاق افتاد و بیمار نیز حالت ثابت و پایداری را به دست آورد، می توان از پروتز نهایی استفاده کرد.

پروتز نهایی

پروتز نهایی در واقع بهترین جایگزین برای عضو از دست رفته می باشد که هماهنگی بسیار زیادی با بدن فرد خواهد داشت. این پای مصنوعی نمی تواند جای عضو اصلی بدن را بگیرد اما با این حال می تواند تا حد زیادی، نیاز های بدن فرد را برطرف کند و به او در انجام فعالیت های روزانه کمک کند.

پروتز پا

انواع پروتز پا

زمانی می رسد که شما از بخش های مختلفی امکان دارد که قطع عضو شده باشید. خوشبختانه باید بگوییم که با ورود تکنولوژی به این عرصه این امکان وجود آمده است که انواع مختلفی از پروتز پا روانه بازار شده است. انواع پروتز پا عبارتند از:

 •  قطع عضو از مچ پا
  معمولا این نوع پروتز به این صورت است که برای شما پروتز از مچ پا تا انگشتان پا صورت میگیرد. از پروتز های سیلیکونی می توانید برای این مورد استفاده کنید.
 •       پروتز زیر زانو
  زمانی که شما از بخش زانو به پایین قطع عضو می شوید می توانید از پروتز زیر زانو استفاده کنید که به صورت کامل از زیر زانو تا انگشت های پای شما است استفاده کنید.
 •       کل زانو
  یکی دیگر از انواع پروتز پا کل زانو می باشد. این نوع پروتز برای افرادی مناسب است که به صورت کامل از زانو قطع عضو شده اند
 •       بالای زانو
  زمانی از این نوع پروتز استفاده می شود که استخوان سمت ران که نام علمی آن استخوان فمور است بریده شود نیازمند این می شوید که از پروتز بالای زانو استفاده کنید.
 •       پروتز کل ران
  زمانی که شما از ران به صورت کامل قطع عضو می شوید می توانید از پروتز کل ران استفاده کنید . می توان گفت که این پروتز از لگن شما بهره می برد و به صورت کامل لگن پروتز را کنترل می کند.

اجزای مختلف در پروتز پا

پروتز پا برای افرادی که پای خود را از دست داده اند بسیار مهم و کاربردی است. این پروتز از قسمت های مختلفی تشکیل شده است تا فرد بتواند توانبخشی بهتری با آن داشته باشد. هر کدام از این اجزا وظیفه ی خاص خود را دارند و اهمیتشان بسیار زیاد است. مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می شود.

سوکت

یکی از مهم ترین اجزای پروتز پا، سوکت می باشد. این جزء یک ظرف پلاستیکی است که باید قسمت های باقیمانده از پا درون آن قرار بگیرد. در زمان حرکت فشار و نیرو های مختلفی به پا وارد می شود، سوکت باعث می شود که تمام این نیرو به اندام باقیمانده وارد نشده و به پروتز منتقل شود و فرد در اثر حرکت آسیبی نبیند. این جزءکمک بسیاری زیادی به فرد می کند تا به وسیله ی پروتز پا راحت تر حرکت کند و فشار زیادی به او وارد نشود.

ضمائم و مفاصل

از دیگر اجزای پروتز می توان به ضمائم و مفاصل اشاره کرد. منظور از ضمائم همان پا می باشد و منظور از مفاصل نیز مچ پا، مفصل های ران، زانو و … است.

ماژول های اتصال

از دیگر قسمت ها و اجزای پروتز می توان به ماژول های اتصال اشاره کرد. این ماژول ها سوکت را به ضمائم و مفاصل به خوبی متصل می کند.

علاوه بر موارد بالا، ممکن است پروتز اجزای پیشرفته ی دیگری نیز داشته باشد که بیمار می تواند در انتخاب آن ها نظر دهد. به طور مثال برخی از پروتز ها در قسمت زانو و مچ توسط ریزپردازنده ها کنترل می شوند. اگر این عمل در پروتز انجام شود باعث کاهش فشار به ستون فقرات و کاهش مصرف انرژی می شود. به همین سبب می تواند راحت تر به کارهای روزمره خود ادامه دهد.

آشنایی با مراحل ساخت پروتز پا

افراد ممکن است از قسمت زیر زانو و یا بالای زانو دچار قطعی پا شده باشند. هر کدام از آن ها پروتز مخصوص به خود را لازم دارند. ساخت پروتز پا کاملا تخصصی است و باید زیر نظر پزشک های حرفه ای و فیزیوتراپ ها ساخته شود تا بتواند کارایی لازم را برای بیمار داشته باشد. مراحل ساخت پروتز پا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین سبب بیشتر قسمت های پروتز پا به صورت سفارشی و تنها به صورت اختصاصی ساخته می شود.

پروتز مچ پا

 • یکی از ابتدایی ترین مراحل ساخت پروتز پا، ساخت مدل های دیجیتالی از اندام قطع شده می باشد. دقت و توجه زیاد در این مرحله بسیار مهم می باشد تا بتوان مدلی را طراحی کرد که به عضو قطع شده شباهت زیادی داشته باشد.
 • قالب گیری از دیگر مراحل ساخت پروتز پا به شمار می رود. پزشک می تواند با استفاده از گچ، قالبی مناسب پای قطع شده را بسازد. محل قرارگیری مفصل و تاندون ها، اندازه و طول اندام ها باید به خوبی اندازه گیری شود.
 • ساختن سوکت از دیگر مراحل ساخت پروتز پا می باشد که باید در انجام آن دقت بسیار زیادی کرد. برای این کار باید از یک ورق ترموپلاستیک استفاده کرد. برای ساخت سوکت باید این ورق را در ابتدا گرم کرد و آن را در قسمت بالایی قالب قرار داد. توجه کنید که این اقدامات در محفظه ی خلا انجام می شود. بعد از این کار، هوای بین قالب و ورق کشیده می شود و باعث می شود که ورق دچار شکستگی شود، و شکل قالب مربوطه را به خود بگیرد. با این روند، سوکت به راحتی ساخته می شود.
 • بعد از ساخت سوکت، حتما باید آن را روی بیمار آزمایش کنید تا از راحتی او با سوکت اطمینان حاصل کنید.
 • پروتز ها از قطعات پلاستیکی ، آلومینیومی و یا تیتانیوم ساخته می شود. هر کدام از این موارد می تواند روش ساخت متفاوتی داشته باشد. به طور مثال برای ساخت قطعات پلاستیکی باید، مواد پلاستیکی مذاب را درون قالب ها ریخته و با ایجاد خلا آن ها را شکل داد. در این صورت قطعات پلاستیکی مربوط به مراحل ساخت پروتز پا ساخته می شوند و می تواند در پروتز پا از آن ها استفاده کرد.

نکات مهم در مراحل ساخت پروتز پا

پای مصنوعی باید نیاز های افراد را برطرف کند به همین سبب باید در ساخت پروتز پا به موارد زیادی دقت شود از مهم ترین آن ها می توان به مواد سازنده پروتز، عملکرد مناسب آن، راحتی استفاده از آن، حرکت چند محوری و … اشاره کرد.

در زمان ساخت پروتز پا باید به میزان فعالیت افراد دقت شود تا از مواد متناسب در ساخت آن استفاده شود. علاوه بر آن افراد باید در زمان استفاده از آن احساس راحتی داشته باشند تا بتوانند به خوبی از آن استفاده کنند. اگر افراد بتوانند با این پا، به راحتی راه بروند و یا فعالیت های روزمره خود را انجام دهند، فعالیت خود را بیشتر می کنند و رضایت بیشتری نیز خواهند داشت.

پروتز زیر زانو

برخی از پروتز های پا به صورت چند محوری ساخته می شوند تا بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند.

مراکز ساخت پروتز پا در تهران

امروزه مراکز زیادی برای ساخت پروتز پا در تهران به وجود آمده است که کلینیک امین طب نیز یکی از اصلی ترین مراکز برای ساخت پروتز پا می باشد. برای اینکه شما بتوانید با مراکز ساخت پروتز پا در تهران آشنا شوید 2 راه پیش رو دارید. 1 به صورت حضوری می توانید به کلینیک امین طب برای خرید پروتز پا مصنوعی در تهران مراجعه کنید و یا با یک جست و جو ساده از مراکز ساخت پروتز پا در تهران آشنا شوید.

پروتز ساق پا

حال در این بخش قصد داریم به صورت کامل در رابطه با پروتز ساق پا صحبت کنیم. امروزه با پیشرفت تکنولوژی باعث شده است که انواع پروتز ساق پا به وجود بی آید اما اگر نظر ما را بخواهند به شما توصیه می کنیم که برای خرید پروتز پا می توانید نوع سیلیکونی آن را انتخاب کنید. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که پروتز ساق پا نیازمند گن می باشد تا به اندام باقی مانده پای شما آسیبی وارد نکند.

مشکلاتی که در پروتز ساق پا وجود دارد

زمانی که شما بعد مدتی از پروتز پا مصنوعی استفاده می کنید امکان دارد برای شما یک سری مشکلات به وجود بیاورد که شاید شما عزیزان را نگران کند. اصلی ترین مشکلی که استفاده از پروتز ساق پا سیلیکونی دارد این است که بیش از حد امکان دارد عرق کند. از طرفی دیگر بعد از 1 سال استفاده امکان دارد درد شدیدی در بخش قطع شده به وجود بیاورد که باعث شود که شما توانایی خود در استفاده از پروتز پا را تا حدی نداشته باشین.

گن پروتز پا چیست؟

می توان گفت که گن پروتز پا به این خاطر استفاده می شود که خود ظاهر پروتز ساق پا به صورتی است که در دراز مدت می تواند به اجزای باقی مانده پا آسیب وارد کند و به همین خاطر می بایست که شما عزیزان از گن پروتز پا استفاده کنید. زمانی که از این گن استفاده می کنید باعث می شود یک پوشش محافظتی روی پای شما ایجاد شود و زمانی که از پروتز پا استفاده می کنید برای شما حساسیت و دردی را ایجاد نکند.

پروتز پا

پروتز انگشت پا

پروتز انگشت پا نیز نوعی پروتز می باشد که برای طبیعی جلوه دادن پای شما عزیزان می باشد. زمانی که فردی دچار قطع عضو در بخش انگشت پا می شود می تواند به صورت کامل راه بروند اما نحوه راه رفتن آن به صورت کامل تغییر می کند. برای اینکه بتوان این نحوه راه رفتن را تغییر داد نیازمند پروتز انگشت پا می باشد. جنس پروتز پا معمولا به صورت سیلیکونی می باشد. علت اینکه در بیشتر پروتز های انگشت پا از سیلیکون استفاده می به این خاطر می باشد که بسیار به صورت طبیعی به نمایش در می آید و از طرفی دیگر انعطاف پذیری بالایی دارد.

پروتز زیر زانو

متاسفانه برخی مواقع قطع عضو به صورتی است که از زیر زانو برای شما اتفاق می افتد. برای اینکه شما بتوانید دوباره به حالت عادی خود برگردید و بتوانید حرکت کنید نیازمند پروتز زیر زانو می شوید. پروتز پای مصنوعی زیر زانو به نحوی ساخته می شود که از زانو برای شما به وصلی سوکت های پروتز متصل می شود. توصیه ما به شما این است که اگر به دنبال قیمت پروتز زیر زانو هستین می توانید با مشاوران کلینیک امین طب به صورت حضوری و یا تلفنی ارتباط برقرار کرده و از قیمت های این نوع پروتز به صورت کامل بهره مند شوید.

پروتز پای پرانتزی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به علت بروز برخی مشکلات نحوه پاها و زانو های شما به صورت پرانتزی می باشد. برای این امر شما می توانید از پروتز پای پرانتزی استفاده کنید. گفتنی است که پروتز پای پرانتزی مناسب افرادی است که صرفا قطع عضو نشده اند اما به دنبال این هستند که مشکل پرانتزی بودن پای خودشان را برطرف کنند. برای این امر می توانید به کلینیک امین طب مراجعه کرده و با با گرفتن مشاوره از متخصصان امین طب پروتز مناسب برای خود را انتخاب کنید.

کلینیک امین طب

کلیه خدمات این مجموعه پس از معاینه توسط متخصصین ارتوز و پروتز انجام می شود و به کمک دستگاه های اندازه گیری و ارزیابی ثبت سفارش خواهد.
لازم به ذکر است تعرفه کلیه محصولات طبق تعرفه 1402 مصوب انجمن علمی ارتوز و پروتز ایران می باشد.

همچنین جهت رفاه حال بیمارانی که توانایی مراجعه حضوری به مجموعه ارتوپدی فنی امین طب را ندارند ، به صورت ویزیت در منزل و یا بیمارستان توسط کارشناسان ارشد این مرکز انجام خواهد شد.

لازم به ذکر است ویزیت و مشاوره در این مجموعه به صورت رایگان انجام می گردد.

همچنین مشاوره تلفنی و یا انلاین در واتساپ و ایتا توسط متخصصین این مجموعه به صورت رایگان انجام می شود. 

پروتز مچ پا

زمانی که شما می خواهید ایست کنید و یا حرکت کنید مچ پا به عنوان یک تکیه گاه قوی در نظر گرفته می شود. زمانی که این عضو از بدن به هر دلیلی قطع می  شود نحوه راه رفتن و یا حتی ایستادن شما را دچار ایراد کند. پروتز مچ پا یک نوع پروتز است، زمانی که مچ پای فردی قطع می شود می تواند از پروتز مچ پا استفاده کرده و دوباره به زندگی عادی خود ادامه بدهد. به صورت کلی اگر بخواهیم بگوییم پروتز مچ پا دارای 3 نوع می باشد که هر کدام به صورت جداگانه کاربردی دارد. پروتز مچ پای با دریچه داخلی، پروتز مچ پا با دریچه پشتی و پروتز مچ با طرح لوله بخاری.

پروتز بالای زانو

زمانی که فرد از بالای زانو دچار قطع عضو می شود نیازمند پروتزی به نام پروتز بالای زانو می باشد. جنس پروتز بالای زانو از پلیمر بوده است آن هم به این خاطر است که نصف وزن روی زانو ها قرار میگیرد. برای دریافت قیمت پروتز بالای زانو می توانید با مشاوران کلینیک امین طب ارتباط برقرار کرده تا لیست کامل پروتز ها و قیمت آن ها را برای شما عزیزان ارسال کند. پروتز بالای زانو تشکیل شده از بخش های مختلفی مانند لوله شین، مفصل زانو، کف پای مصنوعی و سوکت می باشد. سوکت اصلی ترین کاربرد را برای متصل کردن زانو به اندام باقی مانده زانو می باشد.

پروتز پا بالای زانو

پروتز پاشنه پا

پروتز پاشنه پا از آن دسته پروتز های می باشد که به شما می تواند کمک بسیار شایانی بکند. بعضی مواقع می شود که افراد دچار قطع عضو از ناحیه مچ پا می شوند. شما می توانید با سفارش پروتز پاشنه پا از کلینیک امین طب دوباره زیبایی را به اندام خود ارائه بدهید. گفتنی است که جنس پروتز پاشنه پا از جنس سیلیکون بوده است.

پروتز پنجه پا

زمانی شما می توانید از پروتز پنجه پا استفاده کنید که مفصل مچ پا پس از اینکه روی بدن شما قطع عضو صورت گرفته است حفظ شده باشد. امروزه پروتز های سیلیکونی توانسته اند بخش بالایی از الگوی پا را درون خود ایجاد و شبیه سازی کنند. اگر شما نیز دچار قطع عضو در بخش پنجه پا شده این می توانید به راحتی می توانید از پروتز پنجه پا استفاده کنید. در رابطه با قیمت هم باید بگوییم که شما می توانید با کلینیک امین طب تماس برقرار کرده و قیمت پروتز پنجه پا را به شما عزیزان ارائه بدهند.

 پروتز پای دیابتی

شاید برای شما عزیزان سوال باشد که پروتز پای دیابتی به چه صورت است؟ طبق تحقیقات انجام شده نشان داده شده است که در ایران بیشترین علتی که باعث می شود افراد از ناحیه پا قطع عضو شوند یا دیابت می باشد و یا زخم ها. متاسفانه دیابت باعث می شود که برای شما این امکان به وجود بی آید اما نگران نباشید چرا که شما عزیزان می توانید از پروتز پای دیابتی استفاده کنید و تا حد بالایی توانایی که در گذشته داشتید را دوباره با پروتز پای دیابتی به دست آورید.

پروتز ران پا

پروتز ران پا زمانی به کار برده می شود که فردی از ران پا به صورت کامل قطع عضو شده و نیازمند این است که بتواند دوباره توانایی راه رفتن و یا حتی فعالیت های دیگر را به دست بیاورد. می توان گفت که پروتز ران پا به صورت کامل از لگن به شما توسط یک سری سوکت وصل می شود. البته باید بگوییم که در دفعات اول امکان دارد استفاده از پروتز پا برای شما مقداری سخت باشد. توصیه ما به شما این است که حتما از مشاوران تخصصی کلینیک امین طب یک مشاوره بگیرید و می توانید متوجه بشین که چه نوعی از پروتز ران پا برای بدن شما مناسب می باشد.

پروتز زانو

همان طور که می دانید زانو یکی از مهم ترین بخش های پا می باشد و از طرفی دیگر بزرگ ترین مفصل در بین سایر اعضا زانو می باشد. هنگامی که دچار قطع عضو می شوید و یا مفصل زانو از بین می رود و در برخی مواقع آسیب شدید می بینید می بایست عمل پروتز زانوی پا برای شما عزیزان صورت بگیرد.

پروتز ناخن شست پا

برخی مواقع می شود که از عمل جراحی ناموفق باعث شود که ناخن پای شما دیگر رشد نکنه و به خودش ظاهر نادرستی را بگیرد. بهترین راه کار برای این مورد استفاده از پروتز ناخن شست پا می باشد. از اصلی ترین ویژگی های پروتز ناخن شست پا می توانیم به دقیق بودن رنگ ناخن اشاره کنیم. اگر شما نیز از این مشکل رنج میبرین توصیه ما به شما این است که با پزشکان کلینیک امین طب ارتباط برقرار کرده و به راحتی درخواست خود را ارائه دهید.

پروتز پای هوشمند

پروتز پا هوشمند یکی از جدید ترین و حرفه ای ترین پروتز های می باشد که امروزه در جهان در حال تولید می باشد. پروتز هوشمند دارای برخی از میکروپروسسور ها هستند که می توانند اطلاعات دقیقی را از حرکت پای شما عزیزان دریافت کنند. پروتز پا هوشمند تشکیل شده از قطعات بالایی می باشد اما این که آیا به صورت دقیق همانند پای انسان عمل می کند به صورت کامل بستگی بر انتخاب شما عزیزان دارد. امروزه پروتز های هوشمند زیادی طراحی شده است البته گفتنی است که هر کدام دارای ویژگی های خاص خودش می باشد. به فرض مثال یکی از اصلی ترین پروتز های هوشمند استفاده از پروتز راه رفتن می باشد به این صورت که این امکان را به شما می دهد که همانند یک انسان کاملا سالم به پیاده روی بپردازید.

پروتز پای هوشمند

پروتز کف پای صاف

یکی از اساسی ترین مشکلاتی که برای برخی افراد که حتی دچار نقص عضو نمی شوند کف پای صاف می باشد. از اصلی ترین مشکلاتی که کف پای صاف دارد کمر درد زیاد می باشد. توصیه ما به شما برای این مورد استفاده از پروتز کف پای صاف مصنوعی می باشد.

پروتز لگن پا

زمانی که فرد از لحاظ مفصلی در بخش لگن دچار مشکل می شود نیازمند یک پروتز به نام پروتز لگن پا می شوند. البته گفتنی است که پروتز لگن پا نسبت به پروتز های دیگر تا حدی فرق دارد و اصلی ترین فرق آن جنسش می باشد. جنس پروتز لگن پا از فلز بوده که در بخش لگن شما قرار می گیرد. اصولا به سبکی از جراحی های که از پروتز لگن برای درمان شکستگی گردن استخوان ران استفاده می شود آرتروپلاستی گفته می شود.

لوازم پروتز پا

حال در این بخش قصد داریم که با شما عزیزان در رابطه با اینکه لوازم پروتز پا از چه مواردی تشکیل شده است صحبت کنیم. همان طور که میدانید اندام پا ساخته شده از برخی اجزا می باشد و به همین خاطر پروتز پا نیز دارای یک سری اجزا می باشد که باعث می شود همانند پا عمل کنند.

 1.     پروتز
  پروتز یکی از اصلی ترین اندام مصنوعی می باشد که می تواند جایگزین بخش از دسته رفته باشد. به فرض مثال اگر شما در بخش پا از مچ پا قطع عضو شده باشید می توانید از پروتز مچ پا استفاده کنید.
 2.     سوکت
  اتصال دهنده پروتز به اندام باقیمانده پا را سوکت می نامند. علت استفاده از سوکت در پروتز به این خاطر است که شما عزیزان عملکرد راحت تر و موثر تری را داشته باشید. شاید با خود بگویید زمانی که اندام با پروتز یکی نیست چگونه می تواند عملکرد را به صورت درست در بی آورد؟ جواب سوکت می باشد که به صورت سفارشی برای اندام باقی مانده بدن شما تولید می شود.
 3.     آستر
  می توان گفت مناسب ترین وسیله ای که برای تولید پروتز پا ایجاد شده است آستر می باشد. همانطور که میدانید پروتز پا می تواند در برخی مواقع به اندام باقی مانده بدن شما آسیب هایی را نظیر حساسیت پوستی به وجود بیاورد. آستر می تواند مانع این موارد آسیب زا شود و از اندام شما به صورت کامل مراقبت کند.
 4.     مفصل زانو
  مفصل به این صورت است که همانند یک لولا برای شما عمل می کند و به سمت جلو و عقب خم می شود تا شما بتوانید بسیار راحت زانوی خود را به حرکت در بیاورید. اگر شما از مفصل زانو استفاده نکنید زانوی شما همانند یک زانوی انسان عادی عمل نمی کند.

انواع لوازم اصلی پروتز پا

 

پروتز تخصصی

محققان سعی می کنند که پروتز ها را همانند پای طبیعی انسان بسازند و تا حدی به این نتیجه رسیده اند. به همین سبب فرد می تواند به راحتی با پروتز پا، دوش بگیرد، آرام بدود، راه برود و بقیه ی کار های روزمره دیگر را انجام دهد. اما برخی از افراد انتظارات دیگری از این پروتز دارند و دوست دارند که بتوانند با آن ها به صورت مداوم با سرعت بدوند و یا در مسافت طولانی شنا کنند. این افراد می توانند به پروتز تخصصی روی آورند. زیرا پروتز های تخصص راحتی بیشتری به افراد می دهد و افراد می توانند کارهای بیشتری با آن ها انجام دهند.

عوامل تعیین کننده قیمت پروتز پا

قیمت این نوع پروتز به صورت ثابت بیان نمی شود و نمی توان قیمت مشخصی را برای آن تعیین کرد زیرا به عوامل مختلفی وابسته می باشد. از مهم ترین این عوامل می توان به سن فرد، جنس پروتز، شرایط جسمی فرد، میزان فعالیت افراد و … اشاره کرد. تمام این موارد در تعیین قیمت پروتز پا تاثیرگذار می باشند.

زمانی که شما در ابتدای کار به پروتزیست مراجعه می کنید تا از قیمت پروتز پا مطلع شوید، او تمام مراحل ساخت و هزینه های هر کدام از آن ها را برای شما بازگو می کند تا شما با داشتن اطلاعات کافی تصمیم به انجام آن بگیرید. البته باید در نظر بگیرید که این فرد قیمت ها را به صورت تقریبی به شما بیان خواهد کرد.

مشاوره در مورد قیمت پروتز پا:

با ما در ارتباط باشید

هزینه و قیمت پای مصنوعی 

همانطور که بیان کردیم، قیمت پروتز پا بسیار متغیر است و نمی توان میزان ثابتی را برای آن تعیین کرد. هر مرحله از ساخت پروتز پا هزینه ی مربوط به خود را دارد که قیمت بیشتر این مراحل طبق تعرفه است. این تعرفه توسط انجمن علمی پروتز و ارتوز تعیین شده است.

یکی ابتدایی ترین مراحل برای ساخت پروتز پا، ارزیابی و قالبگیری عضو باقی مانده می باشد. هزینه این مرحله توسط تعرفه از فرد بیمار گرفته می شود تا مراحل بعدی صورت بگیرد. اگر قالب گیری نیاز به ساخت چک سوکت داشته باشد، قیمت پای مصنوعی کمی بالاتر می رود که به فرد اطلاع داده خواهد شد.

پای مصنوعی

انتخاب قطعات پروتز پا از مهم ترین قسمت ها برای تعیین قیمت پروتز پا می باشد. زیرا در این مرحله فرد و پزشک با توجه به نیاز بیمار، قطعات مختلفی از پروتز را انتخاب می کنند تا فرد بتواند فعالیت بیشتری داشته باشد و یا به صورت طبیعی تر به راه رفتن ادامه دهد. به هر میزان که فرد تمایل داشته باشد فعالیت بیشتری داشته باشد و یا اینکه کاملا به حالت عادی برگردد، باید هزینه ی بیشتری نیز پرداخت کند.

علاوه بر انتخاب قطعات پروتز پا، انتخاب برند شرکت های سازنده ی این قطعات نیز در تعیین قیمت پروتز پا تاثیرگذار خواهند بود. شرکت هایی مانند کالج پارک، اوسر و … از بهترین شرکت های سازنده قطعات پروتز پا به شمار می روند که می توانند قطعاتی با کیفیت و عملکرد بهتر را در اختیار شما قرار دهند.

در مراحل بعدی، پروتزیست، تنظیمات کلی و تکمیلی را روی پروتز پای فرد انجام می دهد و آموزش های لازم را برای استفاده از آن به بیمار خواهد داد. این آموزش ها و تنظیمات بسیار مهم هستند و می توانند به بیمار کمک زیادی بکنند. دستمزد پروتزیست طبق تعرفه تعیین شده است و به همان میزان دریافت خواهد کرد.

شما می توانید با انجام پروتز پا، دوباره به زندگی عادی خود برگردید و از راه رفتن و پیاده روی لذت ببرید. علاوه بر آن دیگر احساس شرمندگی و خجالت برای شما در زمان حضور در اجتماع وجود نخواهد داشت.

پروتز پا

طراحی، قالب گیری و ساخت پروتز پا مطابق با ساختار بدن فرد  مهم‌ترین گام‌هایی است که باید به آن توجه ویژه داشت. کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی امین طب، تولیدکننده و ارائه دهنده انواع پروتز پای مصنوعی با بهترین جنس و قیمت مناسب هستند.

نتیجه گیری

در آخر به این جمع بندی میرسیم که امروزه بهترین راه برای افرادی که دچار قطع عضو شده اند بهترین راه برای برگشتن به زندگی عادی استفاده از پروتز پا می باشد. توصیه ما به شما این است که در مرحله اول با مشاوران تخصصی کلینیک امین طب ارتباط برقرار کرده و سپس پروتز مناسب خود را خریداری کنید. بهترین پروتز امروزه پروتزی از جنس کربن است که به پای شما یک حالت پای طبیعی را القا می کند. امروزه انواع زیادی از پروتز پا به وجود آمده است اما متاسفانه امروزه بیشترین پروتزی که استفاده می شود پروتز مچ پا یا پروتز بالای زانو می باشد. امروزه بیشترین قطع عضو هایی ایجاد می شود به علت دیابت می باشد که شما عزیزان می توانید پروتز پای دیابتی را نیز از کلینیک امین طب خریداری کنید.